• Stolik kawowy do salonu – aranżacje

f-63639-stolik-kawowy-do-salonu-aranzacje.jpg

Urządzasz salon? Szukasz sposobu na zgrabne domknięcie aranżacji? Stolik kawowy to niezwykle funkcjonalny mebel, który wzbogaci twoje wnętrze i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Sprawdź, czym kierować się wybierając stolik kawowy i jakie materiały wykończeniowe cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

 

Wybór stolika – od czego zacząć?

Wybierając stolik kawowy, zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii: funkcjonalność, wymiary oraz sposób wykończenia. Każdy element wyposażenia salonu powinien ze sobą współgrać i stanowić dopełnienie pozostałych mebli i akcesoriów.

 

Wysokość

Stolik kawowy nie powinien być wyższy niż meble wypoczynkowe. Najlepiej, aby blat był usytuowany ok. 45-50 cm nad ziemią.

 

Ustawienie

Optymalna odległość między stolikiem a sofą to 45 cm. Zbyt mocne dosunięcie stolika do sofy utrudni przemieszczanie się, zaś zbyt duży dystans między meblami zmniejszy komfort korzystania ze stolika.
Odległość między stolikiem a telewizorem powinna oscylować w granicach 0,8-1 metra.

 

Wielkość

Zbyt duże stoliki prezentują się nieatrakcyjnie i przytłaczają kanapę. Zdaniem projektantów najlepszym wyborem są stoliki o długości nieprzekraczającej 2/3 długości sofy. Idealnie, aby mieściły się w granicach 1/2 do 2/3 długości kanapy. 

 

Jeżeli nie chcesz popełnić aranżacyjnej gafy, zwizualizuj rozmieszczenie stolika w salonie. Skorzystaj z taśmy klejącej i zaznacz kontury stolika na podłodze. Dzięki temu przekonasz się czy stolik nie zajmuje zbyt dużo miejsca i nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu salonu.

 

Kształt i forma stolika kawowego

 

Stolik kawowy to mały, ale za to bardzo eksponowany mebel salonowy. Warto przyjąć zasadę, że stolik do salonu powinien być harmonijnym dopełnieniem przestrzeni, czyli współgrać kompozycyjnie z pozostałymi meblami. Jeżeli nie wybraliśmy stolika wraz z całą kolekcją, możemy postąpić dwojako: uzupełnić zestaw mebli o stolik w analogicznym wzornictwie i kolorystce lub dopasować stolik do akcesoriów dekoracyjnych i przedmiotów ozdobnych.

Wiele osób decyduje się na nowoczesne stoliki w formie bryły geometrycznej. Prosty stolik kawowy z dwiema półkami i metalowymi nogami, dostępny w ofercie Ostromet Patryk Ostrowski, to idealny wybór do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i eklektycznych. Stoliki z dodatkową półką podblatową to funkcjonalne rozwiązanie – na dolnej półce można przechowywać książki, czasopisma albo laptopa. Obecnie coraz więcej producentów mebli stawia na ergonomię i maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. To bardzo istotne dla osób aranżujących niewielkie przestrzenie – połączenie walorów użytkowych i estetycznych to podstawa współczesnego designu.