• Historia powstania fotela

f-115185-historia-powstania-fotela-1-.jpg

Meble do salonu muszą charakteryzować się dobrym wykonaniem, nietuzinkowym wyglądem oraz dużym komfortem w użytkowaniu. Istotnym elementem pokoju dziennego jest fotel, który pozwala każdemu zaznać przyjemnego relaksu. Natomiast współczesnym hitem wnętrzarskim jest model uszak, który doskonale czuje się w każdym wnętrzu – nowoczesnym, czy też bardziej tradycyjnym.

 

Początki siedzisk z oparciem

 

W pierwotnej wersji fotel był stworzony z kamienia, metalu bądź z drewna. W wielu przypadkach był ozdobiony misternie wykonanymi płaskorzeźbami oraz złoconymi dodatkami. W ciągu trwania epoki średniowiecza był to mebel stanowiący tylko element reprezentacyjny. Z kolei podczas renesansu zaczęto stawiać głównie na komfort użytkowników. Jednak barok był czasem, który pozwolił fotelom w pełni ewoluować, czyli przybierać rozmaite formy. Natomiast tapicerowanie foteli ściśle przylegającym materiałem (skórą, aksamitem) pojawiło się dopiero w XIX wieku. Bez wątpienia ten mebel do salonu ma bogatą historię i przeszedł długą drogę do osiągnięcia obecnie dostępnych kształtów.

 

Czym jest fotel?

 

Fotel należy do grupy siedzisk z oparciem na plecy. Dodatkowo w jego skład wchodzą także podłokietniki. Mebel ten charakteryzuje się niżej ulokowanym miejscem do siedzenia w porównaniu z tradycyjnym krzesłem. Ponadto jest od niego znacznie szerszy. Co więcej, w jego budowie bez problemu można znaleźć zagłówek, który stanowi element stabilizujący odpoczywającą głowę. Należy wiedzieć, że jest to najstarszy mebel stosowany do relaksu i bez problemu znajdziemy go w sklepie Ostromet. Dlatego bardzo ważne jest, aby to tapicerowane siedzisko z oparciem było przede wszystkim komfortowe dla użytkownika. Oznacza to, że idealny fotel powinien mieć wygodne i trwałe miejsce na plecy, odpowiednio miękką poduszkę oraz podłokietniki. W związku z tym trzeba wybierać tylko meble mające właściwy kąt nachylenia oparcia, głębokość i elastyczność siedziska. Tylko dzięki temu użytkownik fotela może osiągnąć właściwy poziom komfortu.

 

Popularny model

 

Okazuje się, że aktualnie najbardziej rozpoznawanym wariantem fotela jest uszak. Pochodzi on z XVI wiecznej Anglii lub z czasów Ludwika XVI, jego dokładne źródło jeszcze nie zostało poznane. Mebel ten cechuje się bardzo charakterystycznym elementem w kształcie litery „U”, idealnym do opierania głowy. Dawniej kolorystyka takiego fotela była stonowana i jednolita. Natomiast obecnie dostępny jest szeroki zakres barw oraz wzorów, stosowany w tapicerowaniu uszaka. Niezaprzeczalnie dzięki temu fotel ten stał się meblem ponadczasowym, bardzo chętnie wybieranym podczas tworzenia aranżacji wnętrz. Jest to bardzo szykowny produkt meblarski, dlatego warto zakupić go do własnego wnętrza i przekonać się na własne oczy jak wpływa na układ panujący w danym pomieszczeniu. Co więcej, to rewelacyjne miejsce do wypoczynku czy delektowania się dobrą książką i herbatą.